1. HABERLERİ

  2. GÖKYÜZÜNE iMZA ATTIK

GÖKYÜZÜNE iMZA ATTIK

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile eğitim işbirliğine imza attı. Yapılan ortaklıkla birlikte Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul?un 3?üncü havalimanı İGA?nın personel eğitimlerini Hasan Kalyoncu Üniversitesi verecek.

A+A-

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile eğitim işbirliğine imza attı. Yapılan ortaklıkla birlikte Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul’un 3’üncü havalimanı İGA’nın personel eğitimlerini Hasan Kalyoncu Üniversitesi verecek.

TARiHi BiR GÜN YAŞIYORUZ

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz IATA ile yapılan anlaşmayı tarihi bir gün olarak niteledi. “Geçen yıl Pegasus ile yaptığımız anlaşma ile bütün kabin memurlarını biz eğitmiştik. Bugün de yine tarihi bir gün yaşıyoruz” diyen Yılmaz, “Türkiye havacılık sektöründe çok hızlı ilerliyor. Dünyanın en büyük havalimanı İGA’yı tamamlamak üzereyiz. Havacılık sektörü için bu heyecan verici bir durum. Rekabetçiliğimizin gelişmesi için üçüncü havalimanı çok önemli bir hamle” dedi.

 

DEV YATIRIMLAR ARKA ARKAYA GELiYOR

 

Havacılık sektörünün en önemli bileşenlerinden birinin eğitim olduğunu kaydeden rektör Yılmaz, HKÜ’nün 4 yıldır havacılıkta çok ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. Yılmaz, “Gelişmiş eğitimli insan kaynağıdır. Üniversitemiz de yaklaşık 4 yıldır havacılık sektöründe eğitime çok ciddi yatırımlar yapıyor. Kendimizi inovatif ve proaktif bir üniversite olarak tarif ediyoruz. Proaktif olduğumuz için her zaman rakiplerimizden bir adım önde olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu sektörde de rakiplerimizden çok önde bir hamle yaptık. Dev yatırımlar arka arkaya geliyor. Çoğu ulaşımla ilgili. Eğer lider ülke olmak istiyorsak bu ulaşım sorunu çözülmek zorunda. Öncelikli olarak yöneticisinden, güvenlik elemanına kadar her düzeyde 10 bin 500 personel çalışacak. Daha sonra 225 bin kişiye istihdam sağlanması düşünülüyor. Bu çok büyük bir istihdam hareketi aslında” diye konuştu.

 

ÖNEMLi iŞBiRLiĞiNE 

iMZA ATIYORUZ

 

Havacılık sektörünün özel bir alan olduğunun da altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu: “Havacılık sektörü özel bir alan. O yüzden orada çalışacak her insanın özel bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Üniversitenin görevi sadece diploma vermek değil. Yaşam boyu eğitimi de yapmak zorunda. Bu çok önemli. Biz de üçüncü havalimanı ile anlaşmış bulunmaktayız. Bütün personellerin eğitimini Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) verecek. Bunun için güçlü işbirliğine ihtiyaç var. IATA’nın temsilcilerine de teşekkür ediyorum. Çok önemli bir işbirliğine imza atıyoruz. IATA dünyanın lider havacılık birliği. Bütün regülasyonları oluşturan, eğitimleri maksimum seviyede veren bir kuruluş. O kuruluşu Gaziantep’te, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde görmekten çok mutluyuz. İnşallah devamı gelecek.”

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALiMANINA BU YAKIŞIRDI

 

“10 binden fazla personelin 2018 yılının şubat ayına kadar orada çalışmaya başlaması lazım” diyen Tamer Yılmaz, “İlerleyen yıllarda da artacak. Alt yapımızı tamamladık. Artık biz dünyada bu işi en iyi yapacak birkaç kuruluştan biri haline geldik. Zaten dünyanın en büyük havalimanına da bu yakışır. Havacılıkta lider olmak isteyen ülkeye de bu yakışırdı” diye konuştu.

 

GAZiANTEP’iN REKABETÇi RUHU ÜNiVERSiTEMiZE YANSIYOR

 

HKÜ’nün sadece Türkiye değil dünya üniversitesi olduklarının altını çizen rektör şu ifadelere yer verdi: “Bizi öne çıkaran şey onaylanmış kuruluş olmamız. Biz bütün ders notlarımızı ve eğitmenlerimizi hazırladık. Vereceğimiz dersler onaylandığı için bunu ancak biz verebiliyoruz. 

Diğer kurumlar veremez hale geldik. Biz geleceği öngörerek havacılık sektörüne inandık. Bu da bizi ön plana çıkardı. Biz Türkiye üniversitesiyiz ama aynı zamanda dünya üniversitesiyiz. Biz iyi olduğumuz bir alanda İstanbul ile ya da Ankara ile rekabet edebiliriz. Gaziantep’in rekabeti ruhu HKÜ’ne yansıyor.”

 

45 ÇEŞiT EĞiTiM VERiLECEK

 

Verilecek eğitimlerden de bahseden Yılmaz, geniş eğitim yelpazesi olduğuna vurgu yaparak, “45 çeşit eğitim verilecek. Temizlik işçisinden yöneticisine kadar her alanda eğitim verilecek. Geniş bir eğitim yelpazesine sahip. Üniversitemizin İstanbul ve Ankara’da ofisleri var. Eğitimler İstanbul’daki ofisimizde ve 3’üncü havalimanındaki kurulan mekanlarda verilecek. Teorik eğitimler sınıfta pratik eğitimler de teknik mekanlarda yapılacak. Havaalanın da fiziksel imkanlarından faydalanacağız” dedi.

 

GÜZEL BiR ORTAKLIK OLDU

 

IATA’nın Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu Genel Müdür Rafael Schvartzman ise HKÜ ile yapılan anlaşmadan memnun olduklarını söyledi. İşbirliğini “Güzel bir ortaklık” olarak niteleyen Schvartzman, “Çok önemli bir gerçekten bahsetmek istiyorum. HKÜ ile çok önemli bir anlaşma imzaladığımız için çok heyecanlıyım. Bu bizim için çok büyük bir adım. Türkiye yeni havaalanı konusunda kendisini geliştiriyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3’üncü büyük havaalanı yakında hizmette olacak. Bu havaalanı Türkiye’nin ekonomik gelişimine çok faydalı olacak. IATA 10 binin üzerinde kişiye havacılık eğitimi verecek ve bu sayı gittikçe artacak. Bu anlaşmayı imzalamaktan gurur duyuyoruz. Güzel bir ortaklık oldu” dedi.

 

GAZiANTEP’iN ÇOK GÜZEL GÖRÜNTÜSÜ VAR

 

“HKÜ açık ve istekli bir ortaktı bizim için. Bu yüzden HKÜ’yü tercih ettik” diyen Schvartzman, şöyle devam etti: “Bizim eğitim vermeye onların da eğitim almaya ihtiyacı vardı. Güzel bir ikilem oldu. İlk kez Gaziantep’e geldim. İlk gördüğüm yer havaalanı oldu. Daha sonra üniversiteye geldim. Gaziantep’in çok güzel bir görüntüsü var. Gurur duymalısınız.”

NARİN DEMİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler