1. HABERLERİ

  2. Noter müjdesi
Noter müjdesi

Noter müjdesi

Ticaret hacmi her geçen büyüyen Gaziantep?te, vatandaşların noterdeki işlemleri konusunda sıkıntı yaşamaması için 3 yeni noter daha kurulacak. Yeni noter açılacak semtleri OLUŞUM?a açıklayan Gaziantep Noter Odası Başkanı Abdullah İstemez, halen 17 olan noter sayısının bu yıl içerisinde 20 olacağının müjdesini verdi. İstemez, Tapu devirlerinin de yakın bir gelecekte noter aracılığıyla gerçekleşmesi için çalışmaların devam ettiğini de açıkladı.

A+A-

2019 YILINDA 600 BİN İŞLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Noter Odası Başkanı Abdullah İstemez, 2019 yılında Gaziantep'teki 17 noterde yaklaşık 600 bin işlem yapıldığını açıkladı. Bunun önemli bölümünü araç satışlarının oluşturduğunu belirten İstemez, vatandaşın noterde geçirdikleri bekleme süresini minimum seviyesine çekeceklerini söyledi. İstemez “600 bin işlem içerisinde araç satışı, vekâlet, ruhsatlarla ilgili işlemler yoğunlukta. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 250 bin araç satış işlemi yapıldı. Geri kalan 350 bin işlemde diğer işlemler ile ilgili” dedi.
ŞEHREKÜSTÜ, KÜSGET VE GAZİ MUHTAR PAŞA BULVARI’NDA OLACAK
Bu yıl içerisinde 3 yeni noterin açılacağının müjdesini veren İstemez, "Bakanlığımızın iki yılda bir verileri değerlendirerek birinci sınıf noterliklerde 30 bin işi baz alarak yeniden noterlik kurulmasına karar veriyor. Geçen yıl oluşan verilerimizi bakanlığımız dikkate aldı. Gaziantep’te 3 ayrı noterliğin daha kurulmasına karar verildi. Tebligat bize ve Cumhuriyet Başsavcılığı’mıza geldi. Geçen yılın son ayında yer tespiti yaptık ve yetkililere bildirdik. Bakanlığımız değerlendirmesini yaparak atamasını yapacaktır. Yeni açacak olduğumuz noterler Şehreküstü, KÜSGET ve Gazi Muhtarpaşa bölgesinde olacak. Merkezdeki noter sayımız böylece 20’ye çıkacak. Noterler Gaziantep’in her tarafında dağılmış durumda. Vatandaş merkeze gelmek zorunda kalmayacak” dedi.
“İŞ AKIŞI DAHA SERİ HALE GELECEK”
İstemez “Vatandaşlarımızın işi kolaylaşacak. Biz zaten noterlik sayısı artsa da artmasa da noterler olarak ihtiyaca göre gerek bilgisayar donanımımızı, masa,  personel sayısını gibi ihtiyaçları oluşan zaten artırmaktayız. Vatandaşımızı hiçbir zaman mağdur etme eğilimimiz yoktur. Biz vatandaşa hizmeti ilke olarak edinmişiz. Vatandaşımızın rahatlığı bizim için her şeyden daha değerlidir” diye konuştu.
NÖBETÇİ NOTERLİK UYGULAMASI
Nöbetçi noter uygulaması hakkında da bilgi veren İstemez, "Adalet Bakanlığımız da hükümetimiz de vatandaşımızın memnuniyetini esas alarak icraat yapmaktadır. Bunun bir parçası olarak da noterlik işlemlerinde üzerimize düşen bir şey olursa biz de memnuniyetle yapacağımızı Noterler Birliği olarak söyledik. Bakanlıkla uyum içerisinde çalışmaktayız. Hafta sonu nöbetçi noterlik olsun dediler, kısa bir sürede karar verildi. Biz de hazır olduğumuz söyledik. 6 Nisan 2019 itibari ile ilk nöbetimizi tuttuk. Gaziantep’te önce bir noterlik daha sonra oluşan ihtiyaca göre hafta sonu 2 noterlik açık olmak sureti ile hafta sonu nöbetimizi devam ettirdik. Vatandaşımız ihtiyacının olduğunu gördük. Biz hangi noterliğin o hafta nöbet tutacağını önceden bildiğimiz için kendi programımızı ona göre yapmaktayız. Noterler Birliği’nin internet sitesinde hangi noterliğin hangi tarihte nöbet tutacakları bellidir. Vatandaşımız da kolay bir şekilde ulaşabiliyor” şeklinde konuştu.
“İSTENMEYEN HADİSELER YAŞANABİLİYOR”
Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi'nin işleyişi ve noter ücretlerinin kredi kartlarıyla ödenmesi uygulaması ile ilgili konuşan İstemez, "Özellikle araç satışlarında istenmeyen bazı hadiseler yaşanıyor. Alıcının da satıcının da herhangi bir sahtecilik olayına düşmemesi için Ticaret Bakanlığı ile Noterler Birliği Adalet Bakanlığı’nın himayesinde protokol yaptı.  Adalet Bakanlığı’mızda güvenli ödemeye ön ayak oldu. Güvenli ödeme şöyle yapılmaktadır. Alıcı ve satıcı birbirini tanımayıp, güven duymadıkları zaman bankaya gidip parayı bloke etmek üzere ayrılmakta,  kendisine bir referans numarası verilmekte, o şifre ile noterliğe gelmekte, noterlikte işleme o şifre ile işleme girilmekte ve o para o anda bloke olmaktadır. Satış işlemi bittikten sonra araç bedeli bloke olmaktan çıkıp satıcının hesabına otomatikman geçmektedir. Böylece iki taraf da güven içerinde işlemlerini yapıyorlar. Bu sistemle dolandırıcılığın önüne geçildi. Bunun karşılığında da sadece 20 lira ücret alıyoruz. Bu 20 liranın 10 lirası Türkiye Noterler Birliği, 10 lirayı da ilgili banka almaktadır. Biz noterlere düşen görev de sadece vatandaşın memnuniyetine aracı olmaktır. Noter ücreti dışında bir şey almıyoruz. Ayrıca 3 Şubat’tan itibaren noter ücretlerinin pos cihazı ile ödenmesi uygulaması başladı”
TAPU DEVRİ DE NOTERLER DE YAPILACAK
Gayrimenkul satış ve tescil işlemleri yönünden de tapu ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen İstemez, "Noterler olarak Gaziantep’te halkımızın daha rahat etmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz. Hükümetimiz yeni bir arayışa girse de memnuniyetle buna destek oluruz. Önümüzdeki dönemde Adalet Bakanlığı’nın şöyle bir çalışması da olabilir.  Gayrimenkul satışlarının tapu dairesi yerine noterliklerde yapılması ile ilgili önce yasal düzenleme yapılacak. Bunun alt yapısı hazırlanmış durumda. Noterler Birliği olarak biz hazırız. Bunun sadece usulü işlemelerinin yerine getirilmesi ve yasal dayanağının oluşmasını beklemekteyiz. Vatandaşın erişimi daha kolay olacak” dedi.
HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler