1. HABERLERİ

  2. ?Bu neyin kavgası??
?Bu neyin kavgası??

?Bu neyin kavgası??

Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan İl Kongresinde Hayri Sucu yeni il başkanı seçildi. 3 Adayın yarıştığı seçimlerde Hayri Sucu 310, Lütfü Demir 282, Murat Uslu ise 6 oy aldı.

A+A-

Oldukça gergin geçen kongreye, Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın sözleri damga vurdu.Yılmazkaya, gerginliğe neden olan partililere dönerek, “Neyi paylaşamıyoruz?Sanki 7-8 tane milletvekilimiz, yüzde 40 oyumuz var. Bütün belediyeler bizdeymiş gibi en ufak bir şeyde kavga ediyoruz. Partiye yeni insanları katmamışız. Doğudan göçle gelenleri kucaklamamışız. Biz birbirimize düşmanlık ettikçe toplum bize güvenir, oy verir mi?” diye konuştu.

3 BAŞKAN ADAYI YARIŞTI

Kongrede blok liste şeklinde oy kullanılması oy çokluğu ile kabul edildi.  İl başkanlığı için mevcut İl Başkanı Lütfü Demir, İl eski Başkanı Hayri Sucu ve iş adamı Murat Uslu yarıştı.  Kongreye partililer yoğun katılım gösterirken divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptı.

 

AĞBABA: LAF ATMALARA MÜSAADE ETMEM

Zaman zaman gerginliğin yaşandığı kongrede Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partilileri uyararak, “Kongrenin huzurunu kaçıracak laf atmalara müsaade etmem lütfen burada divan var. Kongrenin huzurunu bozmayın” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİLER

Kongreye katılan İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Adana Milletvekili Ayhan Barut, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Gaziantep eski CHP Milletvekili Ali Serindağ kongrede konuşma yaparak seçimin hayırlı olması temennisinde bulundu. Vekiller CHP’nin iktidar olabilmesi için kendi içinde birlik ve beraberliği oluşmasının şart olduğunu söylediler. CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan rahatsızlığı nedeni ile kurula katılmadı.

AĞBABA: GAZİANTEP’İ AYAKTA ALKIŞLIYORUZ

Türkiye’nin Suriye politikası da eleştiren Ağbaba, “Mutlaka ve mutlaka bu Suriye meselesinin çözülmesi gerekiyor. Şimdi İdlib’te 4 milyon Suriyelinin daha Türkiye’ye girme durumu ile karşı karşıyayız. Suriye mevzusu bizim ekonomimizi de çökertti.  Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde her yıl binlerce Gaziantepli işsiz kalıyor” dedi.

CHP’nin İYİ Parti ile kurduğu Millet İttifakı sayesinde 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarıya imza attığını kaydeden Ağbaba, bu başarı için fedakarlık yapan illerin başında Gaziantep’in geldiğini ifade etti. Ağbaba, “Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart’ta önemli büyük bir başarıya imza attı. Bunu da ittifakla yaptık, hakkını verelim. Bu ittifakın başarılı olmasında kimler fedakarlık yaptı? O fedakarlık neydi? İttifak için kendini feda etti. Bu illerin başında Gaziantep geliyor. Gaziantep’i ayakta alkışlıyoruz. Türkiye adına, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin adına eğer siz fedakarlık etmeseydiniz bugün İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da Millet İttifakı’nın adayları oturmuyordu. O nedenle bir yeri veriyorsunuz ama birkaç yeri alıyorsunuz. Gaziantep’in fedakarlığına, özverisine teşekkür ediyorum. Bu kararda genel merkezimiz bin bir zorlukla milletvekillerinin muhalefetine rağmen aldırdı” açıklamasında bulundu.Ağbaba, 2023 yılında gerçekleşecek seçimlerde için de olukça iddialı konuştu: “31 Mart ve 24 Haziran’da bu salonda bulunanların hayal edemeyeceği bir mutluluk yaşadık. 2023 seçimlerinin en büyük adayı Millet İttifakı. Bilin ki önümüzdeki seçimlerde Antep’te, Türkiye’nin her yanında cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı, hızla yol alıyor.”

YILMAZKAYA:ARAMIZA HİÇBİR ŞEKİLDE YENİ İNSANLARI KATMAMIŞIZ

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise yaptığı konuşmada salondaki gergin havaya sitem etti. Yılmazkaya, “Aslında ben bir konuşma yapmaktan çekilmeyi düşünüyordum. Çünkü görüyorum ki salon gergin. Açıkçası biz de geriliyoruz. Neyi paylaşamıyoruz, anlamış da değilim. Sanki 7-8 tane milletvekilimiz, yüzde 40 oyumuz var. Bütün belediyeler bizdeymiş gibi tuzumuz kuru oturmuş hala bu salonda en ufak bir şeyde kavga etmeye çalışıyoruz. Biz bu şekilde davranarak, beraberliğimizi, kenetlenmemizi yapmadığımız sürece Gaziantep’te iktidar olamayız. 2004 senesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı Celal Doğan’dan çıktıktan sonra toplamda bütün örgüt 5 bin kişiydi. Bakın aradan kaç yıl geçti inanın şu anda o kadar sayımız yok. Aramıza hiçbir şekilde yeni insanları katmamışız. Hiçbir şekilde başka insanları kucaklamamışız. Biz Gaziantep’te kitle halinde gelen Urfalıları, Mardinlileri kazanamazsak AK Parti’ye oy vermekten utanıp da namusu temiz insanları partimize kazandıramazsak yine böyle en fazla iki milletvekili en fazla 6-7 tane belediyeye tamam deriz. Eğer biz böyle birbirimize düşmanlıklara devam edersek bu düşmanlığın olduğu bir partiye toplum güvenir mi, oy verir mi? Vermez. Ondan sonra kendi kendimize dövünüp dururuz” diye konuştu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU GAZİANTEP’E ÇOK ÖNEM VERİYOR

 

İrfan Kaplan ve kendisi hakkında ön seçim istemediği yönünde dedikodular çıktığını belirten Yılmazkaya, “Eğer ömrüm yeterse ön seçim için elimden geldiğini yapacağıma burada söz veriyorum. Yapmazsam namerdim. Eğer şartlar uygun olursa ön seçim için gereken neyse yapacağım. Bu kavgayı burada bitirmemiz lazım. Bu kavgayla bir Antep’te hiçbir yere gelemeyiz. Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep’e çok önem veriyor.  Gaziantep’i bu akşamda itibaren büyük bir değişime, büyük bir ufka doğru açalım.” Dedi.

 

DOĞAN: TABANA SAHİP ÇIKAMAZSAK DEVRİMİZ ÇOK DA UZUN SÜRMEZ

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan yaptığı konuşmada, partililerden destek isteyerek şunları söyledi: “Bu salonda bulunan arkadaşlarımız zannediyorsam  Antep’in çok başarılı olduğunu düşünüyor. Gaziantep, iki tane milletvekili, iki tane belediye başkanına sahip. Bir tanesi Araban 30 bin nüfusu var diğeri, Karkamış 10 bin nüfusu var. Ama Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi, Belediyeler Birliği’nin yüzde 72’sine sahip olan belediye bütçesini almış bir yer. Gaziantep’in payına düşen Araban 30 bin nüfuslu yer ve 10 bin nüfuslu yer. Peki Şahinbey’in torunlarına yakışıyor mu  Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi olan yere iki tane belediye. Ben yakışıyor zannetmiyorum. Bunu yaparken diğer arkadaşlarımıza şunu söylüyorum. Hep genel merkezi, milletvekillerini eleştiriyorlar. Bizim partimizin içinde hiç mi iş adamı yok. Hiç mi imkanları yerinde olan yok. Biri de gelip, Araban Belediye Başkanına “Başkanım benim imkanlarım böyle, ben bu sene hayır yapacağım. Gelin ben bu imkanları sizin ilçenizde yapayım” dedi mi? Bana da demedi. Kız çocuklarına, kendi imkanlarımızla burs veriyoruz.  Ben iş adamlarından resmen dileniyorum. Bir tane arkadaşım “Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim sizi de takdir ediyorum. Başkanım kazandınız. Şu da benim size yardımım olsun.” diyen oldu mu? Olmadı. Birçok başarılı işlere imza attık. Küçük belediye olmamıza rağmen, hanginiz sosyal medyada paylaştınız bunu? Siz eğer paylaşmazsanız, biz sesimizi yükseltmezsek Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin başarını Gaziantep nasıl duyacak? Çok küçük bir ilçedeyiz ama biz çok şey başardık. 2023 bizim yılımız olacak. Ama tabanda belediyeleri almazsak, biz tabana sahip çıkamazsak bizim devrimiz çok da uzun sürmez. Bu devletin bizim yönetimimize ihtiyacı var. Çünkü biz örgüt olarak bütün kademelerimizle bu ülkeyi yönetmeye talibiz. Çok daha iyisini de yapacağıma inanıyorum.”

DEMİR:BURADAN TEK YUMRUK OLARAK ÇIKACAĞIZ

CHP Gaziantep İl Başkan Adayı Lütfü Demir, İl kongresinin ardından hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Demir “Halka ineceğiz, halka dokunacağız. Çalışmalarımızda ilçeleri kazanacağız. Seçime bir hafta kala değil, her gün seçim varmış gibi çalışacağız. 19 Şubat 2019 tarihinde genel merkez tarafından il başkanlığı görevine getirildim. Yerel seçimlerde aday listelerinin verilmesine 1 gün kala, görevin ateşten gömlek olduğunu bile bile yaptım. O zaman Şahinbey ilçesinde aday göstermeme durumu ile karşı karşıya kalmıştık. Önseçimden yana olduğunu söyleyenler samimiyetsizler. Kadınlarımızla, gençlerimizle el ele mücadele vereceğiz. Gençliği olmayan partilerin geleceği de olmaz. Gençlerimizi her zaman destekleyeceğiz. Birlikte yürüyeceğiz, birlikte başaracağız, iktidara geleceğiz. Ben önseçime karşı değilim, ön seçimden yanayım. Atama sistemine karşıyım. Yapılacak bir erken seçimde kesinlikle aday olmayacağım” ifadelerini kullandı.

Kongrenin bir bayrak yarışı olduğunun altını çizen Demir, “Bu partide bir olacağız, diri olacağız hep birlikte olacağız. Burada kim kazanırsa kazansın hepimiz kardeşiz. Buradan tek ses tek yumruk olarak çıkacağız. Bizim birbirimizden başka dostumuz yok. Dış güçler bizim kongremizde acaba sandalyeler çıkacak mı diyor. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi’nde asla öyle bir şey olmaz. Olmayacaktır. Bu bir bayrak yarışıdır. Kim kazanırsa kazansın benim kardeşimdir. Ben onun emirinde olacağım” dedi.

SUCU:ÖRGÜTTE HİÇBİR KONUYU SUMEN ALTI ETMEDİM

Demir’in ardından konuşan CHP Gaziantep İl Başkan adayı Hayri Sucu, “31 Mart Yerel Seçimleri sırasında ön seçim konusunda Genel Merkezden genelge gönderildiğini ve benim bunu sumen altı ettiğim ileri sürüldü. Örgütte hiçbir konuyu sumen altı etmedim. Genelge geldiği zaman ilçelerimizle bu konuyu paylaştık. Ben önseçimden yana bir il başkanıyım. İlçe Başkanlıklarımıza konuyu ilettiğimiz zaman bu konuda önseçimin istenilmediği söylendi. Örgüt içerisinde hiçbir zaman kavga etmedik. Nasıl kongre başlangıcında tüm arkadaşlarımızı üç aday birlikte karşıladıysak, kongre sonunda da yan yana durarak sizleri uğurlayacağız. Seçim erken Genel Seçim döneminde 30 arkadaşımız milletvekili aday adayı oldular. Genel Merkeze önseçim yapılması konusunda istekte bulunduk ancak bu isteğimiz kabul edilmedi. Merkez Yoklaması kararının ardından 14 kişilik milletvekili listesi belirlendi. Listede bulunan 5 arkadaşımız listeden çekildiler. O dönemde milletvekili aday adayı olan arkadaşlarımız söz vermelerine rağmen seçim döneminde çalışmadılar. Bir tane örgüt bizim yanımızda yer almadı. Adaylık olduğu zaman herkes ortaya çıkıyor, adaylık olmadığı zaman hepsi partiyi terk ediyor. Bu örgütün kaderi iki milletvekilinin dudağı arasında olmayacak. Genel Başkanımızın arkasındayım. Genel Başkanımız ile aramızda herhangi bir sorun yok. Görevden alındım ancak hale görevden alınma gerekçem belli değil. Açıklasınlar bana neden görevden alındığımı. Onun için hepinizden destek istiyorum. Ben milletvekili ya da belediye başkan adayı değilim. Bu partinin il başkanlığı koltuğunu milletvekilliği için basamak yaptırmayacağım” diye konuştu.

USLU:BİZE BU HEYECANI TATMAK ÇOK GÖRÜLDÜ?

Yerel seçimlere ilişkin eleştirilerde bulunarak sözlerine başlayan CHP İl Başkan Adayı Murat Uslu, “Bugün iktidar hedefinde olmanın coşkusuyla buradayız. Karşınızda Ankara’yı, İstanbul’u kurtarmış, yıllardır üzerimizde kara bulut gibi dolaşan bu karanlık günleri aşmış Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gaziantep il başkan adayıyım. Onurluyum, gururluyum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her yerde şahlanırken, biz burada yüzde 14’lere düşüyoruz. Bu kent geçmişte, 89 yıllarında 8 parlamenteri bulundururken, 5 tane milletvekili çıkarırken bugün geldiğimiz noktada, 14 milletvekilinden 2’sini partimizden çıkarabiliyoruz. Biz neden eski CHP olamadık? Vicdanlarımıza sesleniyorum, neden bir başka partinin adayını desteklemeye mahkum olduk?  Son seçimlerde parti genel merkezinin uygun gördüğü seçim koordinasyon merkezi başkanlığı yaptım. Özellikle son dönem ile ilgili çok ciddi tespitlerim var. Ne parti disiplininden dışarı taştım, ne de bulunduğum durumdan hoşnut kaldım. Neden kendi adayımızı destekleme şevkine ulaşamadık? Bize bu heyecanı tatmak çok görüldü? Bu partide onlarca belediye başkan adayı vardı. Adaylık açıklamamda da söylediğim gibi bu partide en az 20 tane büyükşehir belediye başkanlığı yapacak kapasitede insanı sayabilirim. Partimizin insan kaynağı oldukça zengin, bireysel anlamda kendi mesleğinde kariyer yapmış üyelerimiz var. Ancak bu güzellikleri değerlendiremiyoruz. Bizim yaklaşık 30 bin güzelliğimiz varken değerlendiremiyoruz. Bizim yüzde 30’ların çok üzerinde olmamız gerekiyor, o potansiyelimiz var. Bizim dışımızdaki kararsız kitleyle paydaşız. Bu paydaşlığı oya çevirmek istediğimizde partimizin vizyonunu düşük buluyorlar” açıklamasında bulundu.

 

HAYRİ SUCU’NUN İL YÖNETİMİ ASİL ÜYELERİ

1.Önder Alkurt

2. Seda Aslıkara Karayılan

3.Filiz Atakan

4. Yahya Atar

5. Rıfat Aygün

6. Firuz Başpınar

7. Burak Boz

8. Özge Çetin

9. Mustafa Çevik

10. İsmail Çirkin

11. Hasan Çolak

12. Mehmet Ozan Dağdelen

13. Nurgül Doğan

14. Erol Göbelek

15. Ahmet Gökdeniz

16. Kemal Gürsel

17. Musa İnci

18. Ali Murtaza Kaygusuz

19. Mehmet Korkmaz

20. Erkan Korkmaz

21. Cuma Özdemir

22. Tevfik Doğan Özdinç

23. Tuba Seçil Parlar

24. Mehmet Erhan Şahin

25. Ulaş Şarklı

26. Ali Şimşek

27. Derde Taş

28. Seda Taşçı

29. Ahmet Topal

30. Ali Torun

31. Sait Yalçın

32. Yunus Emre Yasak

33. Ural Yıldırım

34. Orhan Yılmaz

DİSİPLİN KURULU ASİL ÜYELER

1. Kıyan Akçadağ

2. Vedat Aygün

3. Cuma Çolak

4. Halef Deveci

5. Haydar Fırat

6. Suat Gümüş

7. Abdi Öztürk

8. Kadir Yemişen

9. Ahmet Yılmaz

 

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler