1. HABERLERİ

  2. Sağlığımız tehlikede!
Sağlığımız tehlikede!

Sağlığımız tehlikede!

Dışa bağımlı olan ilaç piyasasında yaşanan sorunlar hem eczacıları hem de hastaları canından bezdiriyor. Özellikle bulunmayan ilaçlar hastaların hayatını tehlikeye sokuyor. Eczacılar Odası Başkanı Demirci, "Tek çare kendi ilacımızı kendimizin üretmesidir" dedi.

A+A-

İLACA YÜZDE 12 ZAM

 

Birçok hastanın birçok ilacı bulamaz hale geldiği bugünlerde tıbbi ilaç fiyatlarına  zam geldi.  Artık ilaçlar yüzde 12 oranında zamlı satılacak. Fiyat artışının döviz bazlı olduğuna dikkat çeken Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, Türkiye’de kullanılan ilaçların yüzde 60’nın ithal olduğunu söyleyerek, “Kendi ilacımızı kendimiz üretmeliyiz” diye konuştu.


ZAMMIN SEBEBİ DÖVİZ KURLARI

İlaç fiyatlarının zamlanmasını döviz kurlarından kaynaklandığını söyleyen Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Çünkü ilaç fiyatları belirlenirken baz alınan bir döviz kuru var. Bu da Euro üzerinden hesaplanıyor” diye konuştu. Kurların 3.40 liradan 3.81’e çıktığını kaydeden Demirci, “Bu durum da ilaç fiyatlarına etki etti ve ilaçlara zam geldi” ifadelerine yer verdi.

 

İLAÇ ZAMMININ ECZANEYLE BİR ALAKASI YOK


İlaç fiyatlarına gelen zamların eczanelerle hiçbir bağının olmadığını ve yapılan zamların devlet eliyle gerçekleştirdiğini dile getiren Demirci, “Türkiye’de birkaç tane şeyin fiyatını devlet kendi eliyle belirler. Bunlardan birisi de ilaç sektörüdür. Bu işte eczacıların bir zam şekli söz konusu değildir. Halkımız bunu iyi bilmeli. Zam devlet eliyle yapılıyor. Türkiye uzun yıllardır enflasyonla yaşayan bir ülke” ifadelerine yer verdi.

SON 5 YILDIR BU İLAÇ SIKINTISI YAŞANIYOR
 
İlaç fiyatlarının artışında ilaç depolarındaki yetersizlik söylentilerine de yanıt veren Demirci, “Son dönemde ilaçlarla ilgili çok sıkıntılar yaşıyoruz. Bir çok hasta 'başkanım ben ilacımı bulamıyorum sen oda başkanısın benim ilacımı bulur musun?' diyerek beni arıyor. Son 1,5 aydır ciddi ilaç yokları yaşıyoruz. Başta kanser ilaçları olmak üzere çok sayıda ilaç piyasada bulunamıyor. İnsanlar kapı kapı dolaşıp ilaçlarını bulmak için çabalıyor. Bu, tedavi süreçleri için de ciddi sıkıntılı bir süreç. Biz eczacı olarak bazı ilaçların bulunmamasının nedeninin zamma bağlı olmasını yadırgıyorum. Ülkemiz bu sorunu son 5 yıldır yaşıyor. Ekonomideki sıkıntılar başkadır, insan sağlığı başkadır. Bu bir demir gibi çimento gibi bir ürün değil ki ilaç olmazsa olmaz bir şey. O ilaç yoksa o hastanın yaşamında sıkıntılar olabilir” dedi.

 

İLACIMIZIN YÜZDE 60’I İTHAL    


Türkiye’deki ithal ilaç oranının yüzde 60’a yaklaştığının altını çizen Demirci, Türkiye’nin kendi ilacını kendisinin üretmesi gerektiğini söyledi. Demirci, “Kendi ilacımızı kendimiz üretmeliyiz. Kendi ilacımızı üretirken de dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Bu yaşamış olduğumuz sıkıntıyı ne vatandaş ne de biz eczacılar hak ediyor. Ne zaman biz kendi ilacımızı üretip ihraç eder duruma gelirsek hem halk sağlığı anlamında hem de ekonomik refah anlamında mesafe almış olacağız. Ar-Ge’yi, İnovasyonu geliştirmeliyiz. Bu alanda teşvikleri artırmalıyız. İlaç sanayisinin giderek yabancıların eline geçtiğini düşündüğümüz zaman kendi ilaç sanayimizi geliştirmek zorundayız” diye konuştu.

 

HÜSEYİN AKÇAAY

 

Önceki ve Sonraki Haberler