1. HABERLERİ

  2. Balkan ülkeleri Gaziantep'te toplanacak
Balkan ülkeleri Gaziantep'te toplanacak

Balkan ülkeleri Gaziantep'te toplanacak

Balkan ülkeleri, Gaziantep'te yapılacak toplantıda, ?Düzensiz Göç Uyum Politikalarında Parlamentoların Rolü?nü masaya yatıracak.

A+A-

Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, Türkiye'nin sığınmacılara karşı sergilediği tutumun dünyada örnek olduğunu belirterek, “Emsalsiz bir misafirperverlik örneği ile sığınmacılara kucak açan Türkiye, bu krizi en iyi yöneten ülke olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin bu başarısı her yönüyle konuşulacak, Balkan coğrafyası ile ‘Düzensiz Göç Uyum Politikalarında Parlamentoların Rolü’nü ele alacağız” dedi.

 

BAKBAK'DAN ÖZEL AÇIKLAMALAR  

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) Adalet İçişleri ve Güvenlik İş Birliği Genel Komitesi Başkanı Dr. Derya Bakbak, toplantıya ilişkin Gaziantep Oluşum Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin GDAÜ PA konusunda öncü rol üstlendiğini hatırlatan Bakbak, geçen yıl Ankara’nın Ekonomi, Alt Yapı ve Enerji Genel Komitesi başkanlığını yürüttüğünü bu yıl ise Adalet İçişleri ve Güvenlik İş Birliği Genel Komitesi Başkanlığını yürüteceğini belirtti.

 

İNSANLIĞA SIRTIMIZI ÇEVİRMEDİK

 

Bu kapsamda Türkiye’nin Mart ayının son günlerinde Balkan ülkelerini misafir edeceğini anlatan Bakbak, komite toplantısına ev sahipliğini ise Gaziantep’in yapacağını ifade etti ve şöyle konuştu: “Gaziantep kadim bir kent.  Komşusunun acısını en çok yaşayan, en çok paylaşan bir kent. Mazlumların umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ülkemiz sığınmacılara kucak açtı. Gaziantep de yanı başındaki yangını en çok yaşayan, en çok hisseden şehir oldu. Yaralar bu şehirde sarıldı, yaralılar bu şehirde iyileştirildi. Kamplar kurduk; ateşten kaçanlara umut olduk, yuva olduk. Elbette ülkemiz adına zor bir süreç geçirdik ama Anadolu irfanı ile bu krizi en iyi yöneten ülke olduk. Dünya gözünü kapatırken, Türkiye akan kana ve gözyaşına kayıtsız kalmadı.  Bu insanlara sırtımızı dönmek, geçmişimize ihanet; tarihimize, inancımıza ve insanlığımıza sırt çevirmek olurdu, böyle yapmadık. Bu konuda Türkiye birçok ülkeye rol model oldu. Mesela hatırlayın Kolombiya Venezuela’dan beklediği göç dalgasını yönetmek için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmıştı. Yine Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde İsveçli bir parlamenter Türkiye’nin bu konudaki başarısını Avrupa’ya haykırmıştı.

 

TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ

 

Gelinen noktada biz insanlık görevimizi yerine getirirken, önemli bir tecrübe de edindik ve bugün bu tecrübeyi bölgemize aktarıyoruz. Balkan ülkelerinin temsilcileri Gaziantep’te olacak; Düzensiz Göç ve Uyum Politikalarında Parlamentoların Rolü’nü konuşacağız. Göç İdaremiz konuya ilişkin kapsamlı bir sunum yapacak. Suriyeli sığınmacıların toplumsal entegrasyonu amacıyla kurulan toplum merkezlerini ziyaret edeceğiz. Türkiye’nin bu konuda yaptığı çalışmaları anlatmakla kalmayacak birebir göstereceğiz. Toplantının sonunda bir de komite toplantımıza ilişkin rapor oluşturacağız.

 

ŞENTOP'A TEŞEKKÜR

 

Toplantının Gaziantep’te yapılıyor olmasını son derece anlamlı buluyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Mustafa Şentop’a teşekkür ediyorum. Gazi şehrimiz üstlendiği rol ve çok sayıda uluslararası toplantıya yaptığı ev sahipliği ile Balkanlardan gelecek parlamenterlere de çok farklı bir komite toplantısı yaşatacağız. Çünkü bu coğrafyanın zenginliği ile bu coğrafyanın misafirperverliğini bu coğrafyanın tarihini, kültürünü birebir yaşatacağız” dedi.  

 

SİBEL BUDAK

Önceki ve Sonraki Haberler