1. HABERLERİ

  2. 'Vefa Sosyal Destek' grupları gönülleri ısıtıyor
'Vefa Sosyal Destek' grupları gönülleri ısıtıyor

'Vefa Sosyal Destek' grupları gönülleri ısıtıyor

Kovid-19 önlemleri kapsamında, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarının sınırlandırılması üzerine oluşturulan "Vefa Sosyal Destek" grupları, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Gaziantep'te de "evde kal" çağrısına uyanların yardımına koşuyor.

A+A-

';Vefa Sosyal Destek'; grupları gönülleri ısıtıyor

Kovid-19 önlemleri kapsamında, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarının sınırlandırılması üzerine oluşturulan "Vefa Sosyal Destek" grupları, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Gaziantep';te de "evde kal" çağrısına uyanların yardımına koşuyor. Gaziantep Valisi Davut Gül, 22 Mart';tan bugüne kadar Vefa çalışmaları kapsamında Gaziantep genelinde toplam 19 bin 793 vatandaşın çağrısına cevap verildiğini bildirdi.

EVDE KAL ÇAĞRISINA UYANLARIN İSTEKLERİ KARŞILANIYOR

İçişleri Bakanlığının 21 Mart Cumartesi günü 81 valiliğe gönderdiği 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için "İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması" konulu genelgesi ile tüm il ve ilçelerde "Vefa Sosyal Destek Grubu" oluşturuldu. Hızlı bir şekilde valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulan "Vefa Sosyal Destek" grupları sayesinde, "evde kal" çağrısına uyan yaşlılar ile kronik rahatsızlığı olanların istekleri karşılanıyor. Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyelerin destek verdiği çalışmayla, 112, 155 ve 156 numaralarını arayan vatandaşların istekleri, polis, asker ve zabıta ekiplerince yerine getiriliyor. Ayrıca aile hekimleri de belirli periyotlarda yaşlılarla irtibat kurup ilaçlarının kontrolünü yapıyor. Tek başına yaşayan ve telefon imkanı bulunmayanlara ise muhtarlar aracılığıyla ulaşılıyor.

GÜL: "5 GÜNDE 19 BİN 793 BÜYÜĞÜMÜZE HİZMET GÖTÜRDÜK"

Koronavirüs tedbirlerine yönelik Gaziantep';te de "Vefa Destek İletişim Merkezi Grubu"nun oluşturulduğunu bildiren Vali Davut Gül, gelen çağrıların kaymakamlıkların bünyesindeki sosyal destek gruplarına iletildiğini söyledi. Vali Gül, iletişim merkezi sisteminin ilk günden bu yana hızlı bir şekilde hizmet verdiğini belirterek, "Bir güne 4 bin 753 kişiye hizmet verdiğimiz oldu. 5 gün içerisinde toplam 19 bin 793 büyüğümüze hizmet götürdük. Gün içerisinde yaşlılarımız en çok 155';i arayarak hizmet talebinde bulunuyorlar" dedi. Vali Gül, Vefa Sosyal Destek Grubu çalışanlarına da özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

SEMT PAZARLARINDA YENİ DÜZENLEME

Türkiye genelinde il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendi. İçişleri Bakanlığı alınan tedbirler kapsamında, 81 il valiliğine ek bir genelge gönderdi. Bununla ilgili sosyal medya hesabından bilgi notu paylaşan Vali Gül, "İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgeyle semt pazarlarında sadece meyve, sebze ve temel ihtiyaç malzemeleri satılacak. Tezgah aralıkları en az 3 metre olacak. Pazarların giriş çıkışında dezenfektan malzemesi bulunacak. İhtiyaca göre başka yerlerde de kurulabilecek" ifadelerine yer verdi. 

HÜSEYİN AKÇAAY 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler