1. HABERLERİ

  2. Bakan Albayrak duyurdu! Ücretsiz izne çıkarılanlara flaş destek
Bakan Albayrak duyurdu! Ücretsiz izne çıkarılanlara flaş destek

Bakan Albayrak duyurdu! Ücretsiz izne çıkarılanlara flaş destek

Ücretsiz izne çıkanlara aylık kaç TL maaş verilecek? sorusu günlerdir merak ediliyordu. Koronavirüsü nedeniyle iş yerlerinde ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlar kısa çalışma ödeneği kapsamında ne kadar maaş alabileceğini merak ediyordu. Son dakika, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak izne çıkarılanlara ne kadar maaş desteği sağlanacağını açıkladı. Peki, Ücretsiz izne çıkanlara aylık kaç TL maaş verilecek?

A+A-

Ücretsiz izne çıkanlara aylık kaç TL maaş verilecek?
 
Bakan Albayrak, "Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımıza 3 ay, aylık 1170 lira maaş desteği sağlanacak." dedi.
 
Bakan Albayrak, "Kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 200 binden fazla firma, 2 milyondan fazla çalışan kapsamında başvuruda bulundu. 700 bini onaylandı.
 
25 bin liralık destek finansmanına 290 bin esnaf başvurdu, 4 milyar 73 milyon lira finansman tahsis edildi." dedi.
 
Kısa çalışma ödeneği nedir?
 
Kısa Çalışma Ödeneği de İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlanan bir imkan olup, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bakanlar Kurulu kararı ile üç aylık süre altı aya kadar uzatılabilir.
 
Kısa çalışma ödeneğine başvuru genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerin varlığı iddiasıyla işveren tarafından yapılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler