1. HABERLERİ

  2. Emekçilerimiz emeklerinin karşılığını alamıyor
Emekçilerimiz emeklerinin karşılığını alamıyor

Emekçilerimiz emeklerinin karşılığını alamıyor

“Asgari ücret uygulamasındaki haksızlıklar, taşeron işçilerinin haklarının gasp edilmesi, emekçinin grev hakkının yasaklanması, sendikalı işçilerin işten atılması gibi birçok yasakçı ve haksız uygulamanın yapıldığı bu son dönemlerde 1 Mayıs daha fazla anlam ve önem kazanmaktadır” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Günü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

“1 Mayıs, demokratik hak ve özgürlükleri kullanma adına, bu uğurda mücadelenin, birliğin ve dayanışmanın yaşama geçirilmesinin ifade edildiği önemli bir gündür” diyen Yılmazkaya açıklamasında, “Bu haklı mücadelede, ekmek ve özgürlük arama kavgasında yitirdiğimiz canların, dökülen kanların failleri daha bulunamadığı gibi çekilen hapislerin, yapılan işkencelerin de hukuken hesapları sorulmadı” dedi. 
Korona virüs tehlikesi yüzünden sokakların boş kaldığını belirten CHP’li Vekil 1 Mayıs İşçi Bayramıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Çalışan işçinin emekçinin, ezilenlerin ve özgürlüğün bayramı olan 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramında sokaklar korona virüs tehlikesi yüzünden boş kalasa bile, bizler her platformda işçi kardeşlerimizin emeklerinin karşılığını almak için verdikleri haklı mücadelenin yanında duracağız, katkı sağlayacağız, omuz omuza bu mücadeleyi vereceğiz. Toplumun her noktasında üreten, geliştiren, katkı sağlayan ve hizmet sunan emekçilerimizin, bu yasakçı iktidar döneminde emeklerinin karşılığını alamadığının bilincinde olan Cumhuriyet Halk Partisi bu haksızlığın her zaman karşısındadır.
Asgari ücret uygulamasındaki haksızlıklar, taşeron işçilerinin haklarının gasp edilmesi, emekçinin grev hakkının yasaklanması, sendikalı işçilerin işten atılması gibi birçok yasakçı ve haksız uygulamanın yapıldığı bu son dönemlerde 1 Mayıs daha fazla anlam ve önem kazanmaktadır.
Grevlerin yasaklanmadığı, sendikalı işçilerin işten atılmadığı, örgütlenmenin engellenmediği, kamu emekçileri de dâhil tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip oldukları, özgürlükçü bir demokrasi için işçilerimizle, emekçilerimizle omuz omuza mücadele etmeye ve AKP İktidarının işçi haklarını gasp etme girişimleri karşısında durmaya devam edeceğiz. 
 
Bu duygu ve düşüncelerle, emek, hak ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyor, işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını yürekten kutluyorum.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler