1. HABERLERİ

  2. Çiftçi endişeli!
Çiftçi endişeli!

Çiftçi endişeli!

Bayram tatilinde Gaziantep’te etkili olan şiddetli lodos ve yağmur, çiftçilerin ekinlerine büyük zarar verdi. Gaziantep’te şiddetli yağmur ve lodos sonucu kentin ‘Yeşil Altın’ı olarak bilinen Antep Fıstığı, üzüm, zeytin ve hububatta zarar meydana geldi. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, bu yıl fıstıkta tahmini olarak rekoltede yüzde 10 veya 15 civarında kayıp yaşanacağını söyledi.

A+A-

Çiftçi endişeli!

Bayram tatilinde Gaziantep’te etkili olan şiddetli lodos ve yağmur, çiftçilerin ekinlerine büyük zarar verdi. Gaziantep’te şiddetli yağmur ve lodos sonucu kentin ‘Yeşil Altın’ı olarak bilinen Antep Fıstığı, üzüm, zeytin ve hububatta zarar meydana geldi.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, bu yıl fıstıkta tahmini olarak rekoltede yüzde 10 veya 15 civarında kayıp yaşanacağını söyledi.

ÇOLAK: "HUBUBAT EKİLİ ALANLAR ZARAR GÖRDÜ"

Son yağan yağmurların hububat alanlarına zararları olduğunu söyleyen Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Başakların ağırlaştığından dolayı yağan yağmur bunları yere yatırdı. Yere yattığından dolayı bu tanelerin renkleri bozuk çıkar. Bu yüzden hububat alanında o yüzden zararlarımız oldu. Yağan yağmurun başlangıcında hafiften bir dolu oldu. Bu da Antep Fıstığı’nda küçük tanelerin dökülmesine neden oldu. Üzüm bağlarımız tam çiçek dönemindeydi bunlara yüzde 15’te olsa çiçeklerin ve tanelerin dökülmesine, dalların kırılmasına neden oldu. Şiddetli lodostan dolayı da fıstık ağaçlarının dalların birbirine çarpmasıyla fıstıklarda aşırı derecede dökülmeye neden oldu. Bu yıl fıstıkta tahmini olarak rekoltede yüzde 10’da olsa yüzde 15’te olsa illaki bir sıkıntı yaşayacağız. Bundan dolayı bir kaybımız mutlaka olacak. Bazı bölgelerimizde aşırı dereceden yağış olduğu için çok fazla zarar verdi.

 

FISTIKTA REKOR BİR REKOLTE BEKLİYORDUK

 

Bu yıl biz fıstıkta rekor bir rekolte bekliyorduk. Bu durumun yaşanması bizi üzdü. Devletimizin içerisinde bulunmuş olduğu durum ortada. Bizlerde bu yaşanan durumdan dolayı her şey ertelensin, af olsun diye bir talebimiz yok. İllaki bu tür zararlar olacak. Çiftçiler olarak biz bunlara hazırlıklıyız. Allah beterini vermesin. Şanlıurfa’da, Adıyaman’daki çiftçilerimizin yaşamış olduğu doğal afet zararlarını sosyal medyada gördüğümüz, ziraat oda başkanlarıyla görüştüğümüz kadarıyla bizden çok kötü durumdalar. Şu anda bizim çiftçilerimizin hasatlarında, kazançlarında ertelenecek, af olacak devletimizden bir beklentimiz yok. Sadece bu süreçte bizim bölgemizde hasat dönemi başladı. Özellikle Şahinbey ve Şehitkamil çiftçilerimizin yüzde 50’si merkez ikamet ettiği ve sokağa çıkma yasağında çiftçi belgesi olsa dahi valimiz Davut Gül’ün almış olduğu karardan dolayı tarlasına gidemiyor. Bu da bizim çiftçilerimizi etkiledi. Bir sonraki sokağa çıkma yasağında bu çiftçilerimize müsamaha göstermesi lazım. Tabi her şeyden önce sağlık geliyor ama çiftçilerimizi de anlamak lazım. Antep Fıstığımızın tam aşı dönemi. Bu dönem 15-20 gün sürüyor. Bunu bir, iki ay sonra tekrar aşılatalım diyemeyiz. Bir yılımız kaybolur. Çiftçilerimizin tarlalarına gidip gelmesi konusunda biraz daha müsamaha gösterilmesini istiyoruz. Çiftçimiz şu anda gün doğumundan gün batımına kadar tarlasında olması gereken bir döneme girdik” dedi.

YİĞİT: “ÇİFTÇİNİN İŞİ ALLAH’A KALMIŞ”

Yağan yağmur ve sert esen lodosun çok zararı olduğunu söyleyen Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Buna da şükür ediyoruz. Rüzgarın sert esmesinden dolayı dallar birbirine çarpınca fıstığın habbelerini düşürdü. Üzüm bağlarına zarar verdi. Allah’tan dolu yağmadığı için şükür ediyoruz. Bu yağmur ve lodosun rekolteye mutlaka etkisi olacaktır. Bu saatten sonra tek temennimiz dolu yağışı ve kuvvetli bir yağış olmamasıdır. Çiftçimizin hiçbir garantisi yok. Çiftçinin işi Allah’a kalmış. Zeytinler şu anda çiçek açtı. Zeytinler de bu yıl ilk defa pamuklu bit hastalığı ile karşı karşıya. İklimlerin değişmesinden dolayı bu hastalığı da ilk kez gördük. Çiçekten hemen sonra ilaçlatacağız” dedi.

HÜSEYİN AKÇAAY

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler