1. HABERLERİ

  2. E vitamini enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor
E vitamini enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor

E vitamini enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor

Uzm. Dr. Abdullah Sığanık: “E vitamini yeterli miktarda alındığında enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Zeytinyağı, badem, fındık, fındık yağı, ceviz, ay çekirdeği, gibi yağlı tohumlar, ıspanak, tere, maydanoz, marul, kereviz, lahana, brokoli, balkabağı gibi sebze ve yeşillik içinde bolca E vitamini barındırıyor”

A+A-

“E vitamini yeterli miktarda alındığında enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Zeytinyağı, badem, fındık, fındık yağı, ceviz, ay çekirdeği, gibi yağlı tohumlar, ıspanak, tere, maydanoz, marul, kereviz, lahana, brokoli, balkabağı gibi sebze ve yeşillik içinde bolca E vitamini barındırıyor.” ifadelerini kullandı.

Sığanık,yaptığı açıklamada, E vitamininin vücudun bağışıklık sistemini artırarak pek çok hastalığa karşı savunma kalkanı oluşturduğunu belirtti.

E vitamininin üremeyi artırmasının yanı sıra cinsiyet hormonlarının sağlıklı üretilmesini de sağladığını aktaran Sığanık, "Antioksidan da içeren bu vitamin, serbest radikalleri azaltarak vücutta zararlı etkilere yol açmalarını önlüyor. Bireylerde günlük E vitamini gereksinimi erkekler için 10 mg, kadınlar için 8 mg düzeyindedir.” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler