1. HABERLERİ

  2. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan yerli aşı müjdesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan yerli aşı müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan yerli aşı müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı çalışmaları süren aşı ve ilaçlarda önemli neticeler alınacağını söyledi.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti’ diyen Varank, Sağlık Bakanlığına başvuruların yapıldığını belirtti.

Varank, ‘buradaki gerekli değerlendirme ve bu aşıların pilot üretimiyle ilgili tesislerin sertifikalandırılmasından sonra insan denemelerine başlamak istiyoruz’ dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank müjdeyi vererek, önümüzdeki dönemlerde hem aşı hem de ilaçla ilgili önemli neticeler alınacağını ve kamuoyuna aktarılacağını açıkladı.

Bakan Varank, Bakanlığın Kovid-19';a karşı yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İnsan denemeleri

Salgınla mücadelelerinin çok yönlü sürdüğünü dile getiren Varank, pandemi daha Türkiye sınırlarına girmeden çalışmalara başladıklarını söyledi.

Varank, ‘’Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi, bizim bilim insanlarımız tarafından geliştirildi. Bir yerli ilaç şirketimiz bunu şu anda üretiyor’’ dedi. Ayrıca Varan, insan denemelerinin de başlayacağını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler