1. HABERLERİ

  2. Meclisin gündemi Nizip Caddesi oldu
Meclisin gündemi Nizip Caddesi oldu

Meclisin gündemi Nizip Caddesi oldu

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, meclis toplantısındaki konuşmasında, şehir merkezindeki meslek kollarının tamamının, şehir dışına çıkarılmasıyla alakalı bir proje üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, meclis toplantısındaki konuşmasında,  şehir merkezindeki meslek kollarının tamamının, şehir dışına çıkarılmasıyla alakalı bir proje üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 2.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı. 58 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi ile Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

TOPRAK: "İMALATHANELER BÜSEM';E TAŞINACAK"

Gündemin 8.maddesinde Nizip Caddesi'; nde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları gündeme geldi. İlgili madde hakkında konuşan Toprak, "Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çok ciddi bir çalışması var. Nizip yolu üzerinde, otoban yanında Küllü bölgesinde, büyükşehir endüstri merkezinin çalışmaları başlatıldı. Şehir merkezindeki meslek kollarının tamamının şehir dışına çıkarılmasıyla alakalı bir proje. Burada ayakkabıcılar ile ilgili kooperatif ile anlaşma sağlandı. İmalathaneler de BÜSEM’e taşınacak. Buralarda şehrin dokusuna uygun şekilde müze ile  arasındaki aksı da bozmayacak yeni bir imar çalışması yapılarak kendiliğinde dönüşümü hedefleniyor" dedi.


KÜLEKÇİ: "MADDENİN GÜNDEMDEN ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Mecliste gündemin 33.maddesine ilişkin söz alan CHP’li Beyhan Külekçi, Metro AVM’nin arka kısmında kalan bölgede bulunan 3 bin 720 metrekarelik Belediye Hizmet alanı 40 gün önce el değiştirildi. Burada yıllardır bulunan insanlardan alınıyor.  40 gün sonra bu alanda emsal 2.30, 15 kat imar değişikliği meclisimize geliyor. Madem bu imar değişikliği yapılacaktı, eski mülk sahiplerine neden yapılmadı? Yüzde 65 bağış aldık şeklinde bir fayda olacaksa eğer, böyle bir değişiklik için yüzde 70 vermek için sıraya girecek insanlar vardır. Bu maddenin gündemden çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

YÜZDE 64';LÜK BAĞIŞ YAPTILAR

Külekçi’nin ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Toprak, “Komisyonda da bu konuyu konuşmuştuk. İtirazınızı üzülerek dinliyorum, konuya siz de vakıfsınız. CHP’li diğer meclis üyelerimiz de konuya vakıftır. Evet, doğru bahsi geçen yer yaklaşık 3 yıl önce Büyükşehir Belediyemiz tarafından imara açılarak konut yapılaşması serbest bırakıldı. Bu yapılaşma yapılırken, yüzde 64 oranında tüm maliklerden bağış alındı. Bu yüzde 64 bağışından elde edilen gelirleri Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nin kamulaştırılmasında kullandık. Tüm alanın içerisinde herkes bağış verdi fakat bu parselde haciz olduğu için mülk sahipleri bağış veremediler. Yapılmış olan teklifi kabul ettiler, hacizleri kaldıramadıklarından dolayı bağış veremediler. Arkadaşlarımız plan düzenlemesi yaparken, bütüncül bir çalışma gerçekleştirildi, kendi mülkünü de farklı bir emsal vererek ya da dışında bırakmaları mümkün değildi. Belediye ile o vatandaşı hissedar yaptık, ne zaman ki o yüzde 64’lük bağışı verirse kendi mülkümüzü satın almak zorunda kalsın. Yüzde 64’lük bağışı yaptılar, yeşil alanda kalan kısmı belediyeye bağışladılar, biz de kendi mülkümüzü konuta çevirerek vatandaşla piyasa koşullarında mutabakat sağlanırsa almayı kabul ederse kendisine satacağız. Şahsa özel bir şey olmadığını siz de biliyorsunuz. Kafa karışıklığı oluşturmak için söz aldınız.”dedi

HÜSEYİN AKÇAAY 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler