1. YAZAR

  2. Kenan Yıldırım

  3. D vitamininin önemi
Kenan Yıldırım

Kenan Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

D vitamininin önemi

A+A-

Yaz aylarında kısmen de olsa ?D vitamini? ihtiyacımızı güneşten karşılıyoruz. Fakat şu an tekrar sonbahara girdik. Kış aylarının da gelmesiyle güneşin yüzünü iyice unutturması, evlerden ve alışveriş merkezlerinden çıkma- mak güneş ışınlarından fayda- lanma süresini azaltmaktadır.

Bu durum ?D vitamini? eksikliği- ne sebep oluyor. Vitaminin ek- sikliği ise obeziteye. Ayrıca:

metabolik sendrom Kanser
Kalp hastalığı Kısırlık

Grip, soğuk algınlığı
Solunum sistemi enfeksiyonları Depresyon

Çocuklarda kemik gelişiminde aksaklıklar gibi hastalıklara da- vetiye çıkarıyor bu vitaminin eksikliği.

Yapılan araştırmalar, obez kişi- lerde D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu gösteriyor. D vitamini eksikliği obezitenin ve metabolik sendromun kaynağı olabilir. Metabolik sendrom, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklardır. D vitamini eksikliği ile obezite ve karın böl- gesinde yağlanma arasında bir bağlantı olabileceğini, D vitami- ni seviyeleri arttırıldığında kilo verme çabalarının kolaylaştığını gösteriyor.

Kilo vermek istiyorsanız ve kilo vermede zorluk yaşıyorsanız mutlaka D vitamini değerlerinizi test ettirin.

?Peki hangi besinlerden ?D vita- mini? alabiliriz?? diye sorabilirsi- niz. Şöyle söyleyeyim. D vitamini en çok karaciğer, yumurta sarısı ve yağlı balıklarda bulunur ama yaşanan bu eksikliği besinler- le gidermek oldukça zor. Hatta neredeyse imkansız. Vücudu- muzun D vitamini ihtiyacını ya güneşten ya da gıda takviyeleri ile birlikte alabiliriz.

Sağlıklı günler dilerim...