1. YAZAR

  2. Kenan Yıldırım

  3. Gut Hastalığı
Kenan Yıldırım

Kenan Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

Gut Hastalığı

A+A-

Gut bazı eklemlerde ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen ve ataklar ile seyreden bir hastalık.
 
Gutun oluşmasına sebep olan esas neden şekerlerdir. Özellikle de fruktoz.
 
Fruktoz temel olarak; balda, toz şekerde, meyvelerde ve özellikle mısır şurubunda bulunur.
 
Ülkemizde son yıllarda fruktoz tüketiminde müthiş bir artış oldu. Bunun nedeni toz şeker, meyve ve balın daha fazla yenmesi değil. Esas neden früktozun en önemli kaynağı olan ve diğer şekerlerden çok daha ucuz olan mısır şurubunun aşırı tüketilmesi.
 
Ürik asidin artışı sadece romatizmal hastalığa yol açmıyor. Obezite, hipertansiyon, diyabet, kan yağlarının yüksekliği, karaciğer yağlanması, depresyon, böbrek yetersizlikleri ve kronik iltihabi hastalıklar gibi hastalarda da ürik asit yüksek bulunuyor. Deney hayvanlarına fruktoz verildikten birkaç dakika sonra kan ürik asit seviyesini artırıyor ve yukarıdaki hastalıklar görünüyor. Eğer ürik asit seviyesi düşürülürse bu hastalıklardan kurtuluyor.
 
Deney hayvanlarına fruktoza eş değer miktarda glikoz ya da laktoz (süt şekeri = Glikoz + galaktoz) verildiğinde ise bu hastalıklar görülmüyor. O nedenle fruktoz önemli.
 
Ürik asidin bir yığın da kalp ve damar ile ilgili yan etkileri var. Fruktoz ve ürik asit, trigliserid adı verilen yağ maddesinin üretimini de artırıyor. Bu yağ karaciğerde birikerek karaciğer yağlanmasına ve obeziteye sebep oluyor. Bilginize. Eğer obezite olmak istemiyorsanız ve sağlıklı bir ömür geçirmek istiyorsanız köşemizi takip edin efendim.
 
Sağlıklı günler dilerim.