29 Mart 2020 Pazar
  1. YAZAR

  2. Zerrin TUR

  3. EVİNDE KAL GAZİANTEP
Zerrin TUR

Zerrin TUR

Yazarın Tüm Yazıları >

EVİNDE KAL GAZİANTEP

A+A-

Bir geldi. Pir geldi. Böylesine bir talihsizlikle yeryüzü yıllardır hiç icice olmamıştı. Cin’in Wuhan şehrinden iki ay öncesinde başlayan ve yeryüzüne hız kesmeden yayılan virüs çoklu can kaybına  wuhan şehrinden baslayip,yıkıma ara vermeden her ülkede kendinin ne kadar ciddiye alınması gerekenbir hastalık oldugunu belli etmeye devam ediyor. Öyle ki Asyadan,Avrupaya,Amerika ve G.Amerikaya kadar verdiği harabiyet engellenemeyen virüsle çığ gibi büyüyor.. Özellikle İtalya’da ve Iran’da son bir ayda yaşanan can kaybı akıllara zarar. İnsanın tüyleri diken, diken oluyor. Ayrıca tedirginlik çabası… Çünkü alışılagelmedik bir durum. Umarım her şey düşündüğümüz gibi çok ciddi sonuca ulaşmadan geliriz ve her şey süt liman olur..
 
Mart ayının 16. gününden bu yana Ülkemizde ve kentimiz Gaziantep’te bir dizi önlemlerle ilgili gerek genel,gerekse yerel yönetimlerle alınan ve uygulamaya koyulan kararlarla toplumu bilinçlendirme çalışmalarına mükemmel bir şekilde devam ediliyor. Zaman geçtikçe, neyin ne olduğunu anlamadan süren bu sıkıntılı günlerin üzerimizdeki baskıyı, özellikle psikolojik baskıyı nereye kadar taşıyacağımızı hiç birimiz bilmiyoruz. Gerçekten Allah sonumuzu Hayır etsin..
 
Özellikle bağışıklık sistemi yaşadıkları birtakım rahatsızlıklar yüzünden zayıflamış yaş almış vatandaşlarımızla birlikte, dikkatsiz davranan ve uyulması gereken kurallara ayak uyduramayan bireylerimizin yaşayacakları bazı sıkıntılı sürece hazırlıklı olması gerekir. Özellikle Sağlık Bakanlığının gönderdiği genelgeler ve uyarı broşürlerinin dikkate alınması gerektiğinden yola çıkarak bu konuda uyulması gereken kuralların çok basit olduğu bilincine sahip olacağız.. Olmalıyız da. Evet başta ev ortamı olmak üzere işyerlerimizi havalandiriyor,hijyeni konusunda gerekli çalışmayı yapıyoruz. Sokağa çıkıp tanıdıklar veya görüş alışverişinde bulunmamız gereken kişilerle tokalaşmak dışında araya bir mesafe koyup konuşabiliyoruz.. Önerim bol bol yürüyün. Böl sıvıyı, özellikle su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer mecbur değilseniz de bir spot haline gelmis”Evinde kal Türkiye “söylemini dayatılmış bir zorluluk olarak düşünüp,bunun tam aksini yapmak için kendinizi zorlamayın.. Tamamen herşey sizin ve toplumun iyiliği için planlanmış bir programdır. Biliyorsunuz “Her şerde bir hayır vardır.. “Çok doğru.. Olması ve yapılması gereken neyse o.. Aslında yazılacak o kadar çok şey var ama her bir konuyu bir bilene sormak lazım.. Bilgi kirliliği yaratmaya hiç gerek yok. Ben sadece öncelikle üzüntümü ve buna bağlı olarak hissi duygularımı size yansıttım.. Siz,sizolun;sağlığınıza çok dikkat edin. Ne derler:Önce can,sonra Canan……!!