1. YAZAR

  2. Zerrin TUR

  3. ASIRLIK CAN BULMUŞ ÖĞÜTLER
Zerrin TUR

Zerrin TUR

Yazarın Tüm Yazıları >

ASIRLIK CAN BULMUŞ ÖĞÜTLER

A+A-

Nerdeyse bir tek eğlencemiz televizyon kaldı, kanallarda geziniyorum, ilgimi çeken bir programa rastlamak için; ama çok zor.

Koronavirüs memlekete giriş yaptığından beri online yaşam biçimi hemen her alanı teslim almış görünüyor. Pandemi nedeniyle alınan izolasyon tedbirleri televizyonları da olumsuz etkilememesi mucize olurdu. Ne diziler kaldı, ne yemek, ne eğlence programları… Sadece nostalji filmler ve diziler gelmiş onların yerine, bir de eski gezi ve eğlence programları…

Herhâlde ormanlık alanlarda çekildiği için bir tek Kuruluş Osman dizisinin yeni bölümlerinin gösterimine rastladım. Bu diziyi izlerken siyasetçilerin de örnek gösterdiği “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” sözünün sahibi Şeyh Edebali ve onun öğütleri dikkatimi çekti. 

Osmanlı Devleti';nin kuruluş döneminde, kayıtlara göre 1206-1326 yılları arasında yaşamış büyük İslam bilgini olan Şeyh Edebali';ye ait sözlerini merak edip araştırınca Osmanlı Devletini kuran Osman Beye yönelik bir sürü öğüdü çıktı karşıma.

Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Osmanlı Devleti’nin fikir babası olan Şeyh Edebali’nin 700 yıl önce söylediği “Hayvan ölür semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın… Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.” gibi sözleri bugün bile kullanılan, dersler alınan cinsten sözler... Tamamını aktarmamın olanağı yok,Osman Beye devlet kurma yolunda büyük yararı olan Edebali’nin sözlerden bazılarını paylaşayım:

- Bir başka ol ki oğul, dimdik durasın, çiğnenip ezilmeyesin.

-Bir Göz ol ki oğul.. İyilik göresin peşinden yürüyesin.

-Mert ol, yürekli ol.

-İlim bil, irfan bil, söz bil.

-Usul bil, adap bil, sınır bil.

-Kimsenin umudunu kırma.

-Hal bil, ahval bil, gönül bil.

-İkram bil, kural bil, doyum bil.

-Suçlamak bize; katlanmak sana.

-Güceniklik bize; gönül almak sana.

-Sen seni bil; ömrünce bu yeter sana.

-Bundan sonra öfke bize; uysallık sana.

-Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.

-Çok konuşma, boş konuşma, kem konuşma.

- Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.

-Eğer kendini başkalarıyla kıyaslar durursan, ya mutsuz olursun, ya da kendini beğenmiş olursun. Çünkü her zaman senden daha iyi ya da daha kötü birileri olacaktır.