1. YAZAR

  2. ESRA ÖZGÜN

  3. DOĞRU OLMAK LAZIM!
ESRA ÖZGÜN

ESRA ÖZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞRU OLMAK LAZIM!

A+A-

 
Doğru için en geçerli ve en güzel söz (doğru Mevla’sından başka kimseden korkmaz ifadesidir).
 
Doğru, şer ve şeytan güçler tarafından biraz sarsılır ama kesinlikle yıkılmaz.Bu nedenle, doğru, Allah nezdinde de kul nezdinde de daima mükemmeldir,daima muhteremdir ve daima takdire şayandır.
 
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış biz doğruyu söyleyelim de muhatabınız ister inansın ister inanmasın.Nitekim eğri yolda olan adama doğrusun demek ne kadar büyük bir adilik ise doğru yolda olana da eğrisin demek adiliğin başta gelenidir.
 
Her doğru söz,yamuk insana batar.Doğru sözler kılıçtan keskindir ve de yemin istemez.Doğuştan sağır olan engellinin kulağının dibinde zurna çalsan yine duymaz.
 
Dolayısıyla, eğri mastardan doğru çizgi çıkmaz,eğri okla doğru
 
nişan vurulmaz...
 
Durum böyle olursa
,eğri söz de doğru sözü bulmak imkansız olur. Dünyanın kuruluşundan bu güne kadar ,eğrilerin,yamukların
iki yakası bir araya gelmemiştir.
 
Netice itibari ile eğri dü şüncelere,yalanlara,ya lancılara,yanlışlara ne kefil, ne de borçlu olunur. Sonuçta, gider gelir bu borcunu ya düğün de ister ya bayram da.Yanlış insanlar cefaya,derde düştükleri zaman arınır, temizlenirler ancak ahde vefayı gördüler mi,cefakar olurlar.
 
Yol aşan,menzil alan,gerçeklere koşan,hakkaniyetin içinde bulunan, öte yandan devletine,vatanına ve milletine sadakatle çalışan erler,yiğitler,cengaverler köpeklerin,çakalların ulumalarına kesinlikle aldırış etmemişlerdir.İşte bunun için, sihirbazın uçuk ve kaçık sihri olana kadar, Musa’nın asası gibi dik durana ne mutlu...