1. YAZAR

  2. PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

  3. Anksiyete bozukluğu nasıl tedavi edilir?
PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

Yazarın Tüm Yazıları >

Anksiyete bozukluğu nasıl tedavi edilir?

A+A-

 

Anksiyete bozukluğunun belirtilerini azaltmak ve rahatsızlığı yönetmek için birçok tedavi alternatifi mevcuttur. Anksiyete bozukluklarını tedavi etmede kullanılan yöntemler arasında en sık tercih edilen tedavi yöntemi psikolog tarafından gerçekleştirilen psikoterapi ve de psikoterapi uygulamalarıdır. 
Yine bireyler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise psikiyatrist tarafından yazılan psikiyatrik ilaçların (antidepresanların) kullanımıdır. Mesleklerin vurgulanması ile meslekler arasındaki kafa karışıklığının önlenmesi hedeflenmektedir. Bu karışıklığı gidermek için aşağı kısımlarda ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır.

Anksiyete tedavisinin gerçek manada ve doğru bir şekilde yapılabilmesi hedefleniyorsa şayet, yapılması gerekenlerin başında (öncelikli olarak), hastanın kaygı bozukluğunun tetikleyici faktörlerinin ve ortaya çıkış biçiminin tespit edilmesi, ele alınması ve incelenmesi gerekmektedir. Tetikleyici faktörler tedavinin önemli bir parçasıdır. Tetikleyicilerin doğası da ayrıca incelenmelidir.

Anksiyete Bozukluğunun Tedavi Edilmesinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Anksiyete bozukluğunuzu tedavi etmek için gideceğiniz iki meslek grubu vardır. Bu mesleklerden biri psikolog diğeri ise psikiyatristtir. Bu iki meslek arasında bazı farklar mevcuttur. 

Şöyle ki: Şayet bir tedavi merkezine gitmiş iseniz ve size bir ilaç yazılmış ise psikoloğa değil psikiyatriste gitmişsiniz demektir. Psikiyatristler tıp fakültesi mezunudurlar. Psikologlar ilaç yazamazlar. Böyle bir yetkileri yoktur.

Şayet ilaç yazılmamış ve sizinle yaklaşık bir(1) saat konuşmuş ve bu konuşma farkındalık ve bilinçlendirmeye yönelik ise, dinlemiş ve bu dinleme de yargılamadan, eleştirmeden, kızmadan, kırmadan ve nasihat-öğüt vermeden bir dinlemek ise, bazı egzersizler önermiş ve bu egzersizlere beraber karar vermiş iseniz, bazı teknikler göstermiş, bazı ev ödevleri vermiş ise siz psikiyatriste değil psikoloğa gitmişsiniz demektir. 

Psikologlar üniversitelerin fen-edebiyat fakültesinde bulunan "Psikoloji Bölümü" mezunudurlar. Psikoloji bölümünden mezun ise kişi psikologdur. Bu bilgi akılda tutulması gereken önemli bir bilgidir.  Sonuç olarak psikologlar psikoterapi ve psikoterapi uygulamalarını yaparlar. Psikologlar ilaç yazmazlar ve de yazamazlar. Psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur.