1. YAZAR

  2. Meral Ay

  3. TAKDİRE ŞAYAN
Meral Ay

Meral Ay

Yazarın Tüm Yazıları >

TAKDİRE ŞAYAN

A+A-

Gelişen dünya ve buna paralel olarak devam eden yaşam içerisinde kadınlara biçilen rol ve yeni değer yargıları, yeni reformlar yaşıyor. Geçtiğimiz hafta kaleme aldığım ‘savaşın kadınları’ başlıklı yazım sonrasında olumlu eleştiriler aldım. Tabi kadınlar adına olumlu gelişmeler yaşandığını ifade edenler de olmadı değil. 

Aslına bakarsanız, ben de kadınlarımız adına olumsuz gelişmeleri yazmaktan mutlu olmuyorum. Ama bazı gerçeklerle, kadınları ve yetkilileri yüzleştirmeden çözüm bulunamayacağı da açık bir gerçek. Kadınların iş, siyaset ve sosyal yaşamın her kademesinde etkili olabilmesi için, kentin ileri gelenlerinin duyarlı olması ve yeni uygulamaları hayata geçirmesi gerekiyor. 

Örnek mi? 

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Baro  Başkanlığı seçimleri yapıldı. Yeni başkanlığa seçilen Bektaş Şarklı, yukarıda anlatmak istediğim bir sorumluluk ve duyarlılıkla, Gaziantep’in sosyal yaşamına adeta ‘merhaba’ dedi.  Yeni seçilen baro başkanından daha çok, hukuksal söylemler ve süreçle ilgili yorumlar beklerken, bizi şaşırtan bir çıkış yaptı. Gaziantep’te tüm mahalleler ziyaret edilerek kadınlara hukuksal hakları öğretilecek ve birçok konuda bilgilendirilecek. 

Baro Başkanı Şarklı, aslında geç kalınmış ve ihmal edilmiş bir yaranın üzerindeki külleri temizleyerek, gerçekten bir tedavi uygulanması için start verdi. 

Gaziantep birçok kentten gelen göç ile değişik kültürel yapıların buluştuğu kozmopolitik bir kent. Baronun yapacağı bu çalışma, tüm hanımları  kadın hakları paralelinde birleştirecek ve bilinçli bir toplumun meşalesi yakılacak. 

Her şeyden daha önemlisi, kenar semtlerde sosyal aktivitelere katılma  imkanı olmayan, girişimcilik ile tanışamamış  fedakar annelerin, ablaların, teyzelerin hayatına dokunmak alkışlanacak bir tutumdur. 

Peki bu yeter  mi?

Elbette yetmez. Sadece hukuksal anlamda değil; sağlık, eğitim, iş ve siyaset alanlarında da kenar semtlerdeki kadınlarımıza ulaşılması gerekir. Gaziantep genelinde kadınlara yönelik yapılan seminerler, toplantılar elbette önemli. Ama çeşitli nedenlerle bu ortamlarda bulunamayan hanımların bir anlamda ayaklarına gidilerek bilgilendirilmesi takdire şayan bir durumdur. 

Gaziantep’in marka sokaklarıyla, arka sokakları arasındaki mesafeleri ortadan kaldıracak olan bu hizmet anlayışını, yeniden gündeme taşıyan Baro Başkanı ve ekibini yürekten kutluyorum.  Ayrıca hukukçuların, şiir dinletisi ve edebiyat günleri yapacaklarını duydum. Bu da, beni heyecanlandıran olumlu beklentilerden biri. Şiiri seven, hayatı şiir gibi yaşar ve hayatın şiir gibi olması için sorunlara şair hassasiyetiyle yaklaşır.

Şimdi sırada diğer başkanlar var. 

Bakalım kenar semtlerdeki hanımlarımız için hangi oda, dernek başkanımız nasıl bir proje üretecek. 

Evet... söylem olarak herkes aynı şeyleri söylüyor. Ancak, söylediklerimiz eyleme dönüşmeyince, sorunlar bir kar topu gibi üzerine üzerine gidiyor kadınların. 

Ama artık çözüm zamanı...