1. YAZAR

  2. Meral Ay

  3. Gaziantep için yükseliş zamanı
Meral Ay

Meral Ay

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantep için yükseliş zamanı

A+A-

Konukoğlu Ailesi ve Gaziantep Sevdası

 

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’nun, adeta yaşam felsefesi haline gelen, çok önemli bir sözü var

 

-Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep. 

 

Bu öylesine, laf olsun diye söylenmiş bir cümle değildir. 

 

SANKO Holding, bugün Türkiye ekonomisine yön veren kuruluşlardan biridir. Ama merkezi Gaziantep’tedir. Vergisini Gaziantep’e vermektedir. Bir Gaziantep firması olmaktan gurur duymaktadır

 

Bunun ne mi önemi var? 

 

Çok basit bir örnek... Sabancılar Adana’dan çekildikten sonra Adana ivme kaybetti. Adana’nın gelişimi her alanda yavaşladı, hatta geriye gitmeye başladı. 

 

Gaziantep sevdalısı Konukoğlu ailesinin sayesinde, şehrimiz her alanda başa güreşiyor. Sadece sanayi ve ticaret değil, eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat başta olmak üzere Gaziantep her alanda başarıdan başarıya koşuyor.

 

Bunun son örneği de spor. Gaziantep, tarihinde üçüncü kez süper lige çıktı. İlk kez o dönemde bugünkü adıyla Süper Lig’le tanışan Gaziantepspor’un başında yine bir Gaziantep sevdalısı olan Saip Konukoğlu vardı. İlerleyen yıllarda küme düşen Gaziantepspor’u, bu kez 1989 yılında Abdülkadir Konukoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu şampiyon yaptı. Gaziantep, son olarak Gazişehirle uzun aradan sonra yeniden Süper Lig’le tanıştı. Bu kez de yine takımın başında bir Konukoğlu vardı: 

Adil Konukoğlu. 

 

Gazişehir şampiyonluğu ile 2,5 milyonluk Gaziantep, moral buldu, adeta ikinci bir bayram yaşadı

Gazianteplilerin kendine güveni geldi. 

Gaziantepliler olarak çok şanslıyız. Çünkü Konukoğlu gibi, kentin her derdini kendi derdi edinen, her türlü fedakarlığı yapmaktan kaçınmayan bir aile var. 

 

Teşekkürler Konukoğlu Ailesi. Teşekkürler SANKO. 

 

 

 

Gaziantep için 

sıçrama zamanı... 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, göreve geldiği günden bu yana kentin tanıtımına ve dolayısıyla da turizme büyük önem veriyor. Başkan Şahin’in arka arkaya düzenlediği kampanyalar, adeta bir turizm seferberliği gibi turizmin canlanmasına önemli katkı sunuyor. 

 

Ancak, Başkan Şahin bugüne kadar hep olumsuzluklarla, şanssızlıklarla mücadele etti. Göreve geldiği günlerde Suriye krizi yaşanıyordu. Her gün bir yerde bir bomba patlıyordu... Yüz binlerce Suriyeli mülteci canlarını kurtarmak için Gaziantep’e sığınmıştı... Bırakın Gaziantep’e turist gelmesini, Gaziantepliler bile kentten kaçmanın planını yapıyorlardı... 

 

 Bütün bu olumsuzluklara rağmen, Başkan Şahin krizi değil, krizleri çok başarılı bir şekilde yönetmeyi başardı. En zor dönemde bile, Gaziantep’te, belediyecilik hizmetlerinin yanında, özellikle tanıtım ve turizm alanında, çok büyük ilerlemeler kaydedildi

 

Gaziantep’in en büyük şanssızlıklarından biri de, süper ligde takımının olmamasıydı. Çünkü milyonları peşinden sürükleyen futbol, en büyük tanıtım ve lobi aracı olma özelliği taşıyor. Süper ligde takımı olan kentler tanıtım ve turizm konusunda çok büyük bir avantaja sahip oluyorlar. Eğer Süper Lig’de takımınız yoksa, adeta sac ayağının birisi eksik kalıyor. 

 

Artık biz de Süper Lig’deyiz. 

 

Artık biz de futbolun gücünü tanıtımda, turizmde ve Gaziantep lobisinde kullanacağız. 

 

Artık Gaziantep için yükseliş zamanı, sıçrama zamanı...