1. YAZAR

  2. Meral Ay

  3. Yüzümüzü ağartanlara 100 bin kez teşekkür
Meral Ay

Meral Ay

Yazarın Tüm Yazıları >

Yüzümüzü ağartanlara 100 bin kez teşekkür

A+A-

25 Aralık 2021, düşmanlarımızın bile saygısını kazanan Kurtuluş Destanımızın 100. yıldönümü.  
Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kutlayacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. 
Gaziantep, 100. yıl kutlamalarına çok özel etkinliklerle hazırlandı. Bu etkinliklerin en önemlisi ise “100. Yılda 100 Hayırsever” kampanyası oldu. 
Gaziantep Valisi Davut Gül’ün öncülüğündeki kampanyada 100 hayırseverin 100 eser yaptırması hedeflenmişti. Türkiye’de hiçbir ilin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir kampanya. Vali Davut Gül’ün de kariyerindeki en büyük proje. Proje büyük olunca riski de büyük oluyor. 100 eser için yola çıkılmıştı ama Gaziantepliler kente eğitim alanında 122 eser kazandırarak, Kurtuluş Destanından 100 yıl sonra yeni bir destan yazdılar.  
Yüzümüzü ağartan hayırseverler geçtiğimiz Cuma akşamı İstanbul Haliç Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la buluştu. 
Hayırseverler, Gaziantep protokolü ve basın mensuplarının katıldığı buluşma şehrimiz için tarihi bir gün oldu. 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tören salonuna ilk gelenlerden biriydi. Salondaki tüm masaları tek tek gezdi, misafirlerle sohbet etti, hal hatır sordu. Törene katılan misafirlere de Gaziantep’in bayram sabahı yemeği olan “Yuvalama” ikram edildi.   
Gecede alışılmışın dışında bir protokol uygulandı. Cumhurbaşkanının katıldığı törenlerdeki sıkı güvenlik tedbirlerine gerek duyulmadı. Çünkü salonda tam bir bayram, düğün hatta zafer havası hakimdi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde açılan Milli Mücadelede Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Sergisi’ni gezdi. Sergiyi çok beğenen Erdoğan, Başkan Fatma Şahin’den sergilenen eserlerden evindeki kütüphanesine de istedi.
Erdoğan, serginin ardından hayırseverlerle yuvarlak masa etrafında bir araya geldi. Son derece samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda, herkesi dinledi, soruları yanıtladı ve fotoğraf çektirdi. Geceye katılıp da, Cumhurbaşkanına ulaşamayan, ona derdi ya da söyleyecekleri varsa anlatamayan kimse olmadı. 
Bazı şeyler vardır ki, nasip meselesidir. Gönülden isterseniz, yüce Allah da sizi geri çevirmez. 
Eşim İbrahim Ay’la en büyük hayallerimizden, dileklerimizden birisi okul yaptırmaktı. Çok istedik. Dua ettik. Yüce Allah da kısmet etti. “100. Yılda 100 Hayırsever” kampanyasına, bir anaokulu ve bir köy okulu ile destek verdik. 
Varlık, zenginlik sıralamasında belki de Gaziantep’te bizden daha önde olan 50 bin, 60 bin kişi olsa da Allah bize nasip ettiği için mutluyuz, gururluyuz. 
Bu nedenle bizler törene hem okul yaptıran hayırsever, hem de gazeteci olarak katıldık. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir süre karşılıklı sohbet etme imkanı buldum. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakından görmek anlatılması zor bir duygu. Kendisi ile karşılıklı sohbet edince kafamdaki Cumhurbaşkanı Erdoğan imajı da büyük ölçüde değişikliğe uğradı. Recep Tayyip Erdoğan denilince o ana kadar aklıma, “Ulaşılması zor, güçlü” biri geliyordu. Ancak yakından görünce, insana huzur ve güven veren, babacan ve bilge biriyle karşılaştım. Karşısındakine verdiği değeri ve konulara hakimiyetini takdir etmemek elde değildi.
Kendisine okul yaptırma protokolü sürecimizi anlattım. Protokol imza töreninden sonra üç kızımızla birlikte mezarlığa gitmiştik. Okul yaptırma haberini rahmetli olan dedeleri, babaanneleri ve halalarına kızlarım verdi. Ve bize de şöyle bir söz verdiler: 
“Anne, baba bizler de büyüyünce çok çalışacağız, başarılı olacağız ve sizlerin adını yaşatmak için okul yaptıracağız.”
Bu sözleri duymak dünyanın en büyük mutluluğu idi. 
Sayın Cumhurbaşkanımıza bunları anlattım. Keyifle dinledi. İki büyük dileğimden biri olan okul yaptırmanın gerçekleştiğini, diğer dileğimin de kendisi ile röportaj yapmak olduğunu söyledim. Büyük bir memnuniyetle karşıladı ve röportaj için söz verdi. 
Sayın Erdoğan’la röportaj gününü sabırsızlıkla bekleyeceğim. 
 
NEDEN GAZİANTEP DEĞİL DE İSTANBUL?
Gaziantep için gurur veren bir tören oldu. Sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin yüzünü güldüren hayırseverlerimize yüzbinlerce kez teşekkür etmek gerek. 
Böylesine başarılı, anlamlı ve gurur verici olan törenle ilgili eleştiriler de yok değil. En çok yapılan eleştiri ise törenin neden İstanbul’da yapıldığı ile ilgili. Eleştiri olmalı. Yapıcı her eleştiriye de saygı duyulmalı. Ancak, ben bu eleştirileri doğru bulmuyorum. Tören Gaziantep’te de düzenlenebilirdi ama İstanbul’da düzenlenmesi daha anlamlı oldu. 
Deniliyor ki; Nasıl olsa 25 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Gaziantep’e gelecekti. Bu tören için neden İstanbul’a gidildi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık’ta bir dizi açılış, tören ve toplantı için Gaziantep’e gelecek. Eğer hayırseverlere madalya töreni 25 Aralık programına alınsaydı, bu program yoğun gündemin arasında adeta kaybolurdu, cılız kalırdı. Yüzümüzü ağartan hayırseverlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluşması son derece yerinde ve anlamlı oldu. Hepsi mutlu bir şekilde törenden ayrıldı. 
Haliç’teki tarihi gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve “Gaziantep bu 100’den Gazi” sloganımızı tekrarlıyorum.